ENYAKIT’tan Türkiye’nin ilk Elektrikli Taşıt Tanıma Sistemi: En-ix teknolojisi
9 Şubat 2024

ENYAKIT’tan Türkiye’nin ilk Elektrikli Taşıt Tanıma Sistemi: En-ix teknolojisi

Türkiye’nin ilk elektrikli şarj işletmecisi lisansının sahibi olan ENYAKIT, taşıt tanıma sisteminde de öncülüğüne devam ediyor.

Akaryakıt sektöründe yepyeni bir dönem başladı. 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle, tüm akaryakıt istasyonlarında, usulsüz fatura kullanımının önüne geçmek amacıyla Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi hayata geçirildi. Yakıt alan araçların plakalarını otomatik olarak Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz’a işleyen sistem, kullanıcı tarafında da pek çok kolaylığı beraberinde getiriyor. Türkiye’de ilk elektriklşarj istasyonu işletme lisansının sahibi ENYAKIT da bu sistemin ‘elektrikli’ araçlar alanındaki öncülüğünü üstleniyor.

Pratik, konforlu ve hızlı

Dünyada ve Türkiye’de ilk kez, ENYAKIT tarafından yaklaşık 1.5 yıl önce hayata geçirilen en-ix teknolojisi, taşıt tanıma alanında sunduğu devrim niteliğindeki özellikleriyle kullanıcılarına büyük bir konfor sağlıyor. Elektrikli araç ekosistemine sağladığı katkılarla öne çıkan ENYAKIT, en-ix teknolojisi sayesinde kart okutma veya mobil telefon üzerinden tanıma sisteminde şarj işlemlerini daha pratik, konforlu ve hızlı hale getiriyor.

Filo yönetimine büyük katkı sunuyor

ENYAKIT, en-ix teknolojisi ile filo yönetimini kolaylaştırmak adına da bir dizi avantaj sunuyor. ENYAKIT mobil uygulaması ile araç filolarının yönetimi daha etkili hale geliyor. Uygulama sayesinde şirketler, zamandan tasarruf ederek filo ikmallerini kolaylıkla kontrol altına alabiliyor. İkmal limitlerini kendileri belirleyebilen şirketler, ENYAKIT’ın ödeme ve muhasebe kolaylıklarıyla da avantajlı bir konumda bulunuyor. ENYAKIT aplikasyonu aynı zamanda müşteri sadakat programıyla da öne çıkıyor. Şirketler, bu program sayesinde indirimlerden faydalanarak ekonomik avantajlar elde edebiliyorlar. Elektrikli taşıt tanıma sistemiyle birlikte, şirketler hem çevresel etkileri azaltıyor hem de filo yönetim süreçlerini daha verimli bir şekilde yönetiyorlar. Bu gelişme, Türkiye’nin sürdürülebilir ulaşım alanındaki önemli adımlarından biri olarak kayda geçiyor.

ENYAKIT Genel Müdürü Tayfun Şenses, “ENYAKIT olarak yüksek verimli şarj istasyonlarımız ve geniş ağımız sayesinde, enerji dönüşümüne yeni bir heyecan katmaya ve elektrikli araç kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlamaya devam ediyoruz. Gelişen teknolojiyle birlikte, şirketlerin araç filolarında da elektrikli taşıt kullanımının hızla arttığını görüyoruz. Şirketlerin, elektrikli araç filoları için ENYAKIT’ı tercih etmesi de bizi ayrıca gururlandırıyor. Şu anda Türkiye genelinde 2 bine yakın şirket, araç filolarında ENYAKIT’ın elektrikli taşıt tanıma sistemini tercih ederek, sürdürülebilir ulaşımın önünü açıyor. Herkesi en-ix teknolojimiz ile tanışmaya davet ediyor, bu heyecan verici dönüşüme birlikte tanıklık etmeyi istiyoruz” dedi.

En-ix teknolojisi nasıl çalışıyor?

ENYAKIT, dünyada ve Türkiye’de çığır açan en-ix teknolojisi ile kullanıcılarına benzersiz ve konforlu bir hizmet sunuyor. Kullanıcılar şarj soketini araca taktığı anda, araçla şarj ünitesi arasında bir haberleşme sağlayan en-ix teknolojisi devreye giriyor ve araca ait bilgileri alarak otomatik şarj ikmalini başlatıyor. Bu sayede herhangi bir ödeme kartı ya da QR gibi şarj başlatma seçeneklerine gerek kalmıyor. En-ix teknolojisi, araç tüketimlerini kontrol etme imkanı da sunuyor.